nieruchomosci Wrocław
Główna Rynek pierwotny Rynek wtórny Sprzedaż nieruchomości Wrocław Prowizje Kontakt

Prowizja pośrednika nieruchomości- kto płaci?

Prowizje pośrednika w obrocie nieruchomościami - kto płaci? Jak jest wartość prowizji pośrednika w nieruchomościach? Zazwyczaj jest to kwota pomiędzy 1,85-3,0 procent brutto w zależności od ceny i rodzaju nieruchomości. Wartość prowizji pośrednika nieruchomości uzależniona jest od nakładu pracy, rodzaju nieruchomości oraz szybkości z jaką ma zostać wykonane zlecenie sprzedaży/kupna.


Jeśli jesteś osobą sprzedającą warto umówić się z pośrednikiem na jedną wyrażoną kwotowo prowizję (ułatwia to negocjacje).
Na rynku możesz spotkać się również z ofertami 0% prowizji. Jeśli planujesz zakup nieruchomości również możesz umówić się z agencją na stałą kwotę płatną od realizacji zlecenia lub po wykonaniu określonych wcześniej czynności. Wyrażenie kupujący nie płaci prowizji nie jest jednak do końca prawdziwe z dwóch względów.


Po pierwsze nigdy nie wiesz jaka dokładnie prowizja może zostać doliczona przez agencję do ceny nieruchomości, którą kupujesz (może dojść do sytuacji kiedy np. oferta 0% prowizji w agencji kosztuje 315 000 zł a właściciel ogłasza nieruchomość za 290 000 zł .).
Co z tego, że agenci nie pobiorą od Ciebie prowizji, kiedy sprzedadzą Ci nieruchomość 20 000 zł drożej, niż ogłaszał ofertowo właściciel?


Po drugie nie możesz oczekiwać, że agent za darmo przeprowadzi dla Ciebie transakcje sprzedaży dowolnej oferty - prawdopodobnie będzie chciał sprzedać tylko to co ma swojej ofercie (a nie tą nieruchomość, na której Ci najbardziej zależy). Pamiętaj! Nie ma firm które pracują za darmo. Najtańsze rozwiązania nie zawsze dobrze sprawdzają się w biznesie gdzie w grę wchodzą kilkuset tysięczne sumy i gdzie handluje się (dosłownie) majątkiem życia.

O wiele lepszym rozwiązaniem jest nawiązanie współpracy z doświadczonym biurem nieruchomości na rynku i ustalenie prowizji za realizacje transakcji (najlepiej od razu na umowie pośrednictwa). Zawsze wiesz na co możesz liczyć ze strony firmy i łatwiej policzysz koszty potencjalnej transakcji kiedy znajdziesz wymarzoną nieruchomość (a o to w całym biznesie tak naprawdę chodzi).

Jeśli zależy Ci na konkretnej współpracy z firmą zajmującą się obrotem nieruchomościami ustal z góry Ustaloną stawkę na umowie pośrednictwa. Zamierzasz sprzedać nieruchomość? Zadzwoń do nas i spytaj o warunki współpracy: Tel. 604-978-704.

sprzedaż i wynajem nieruchomości
Kontakt Dakid Business Facebook Twitter BiznesTrader RSS